Kaskonun Zararı Karşılamadığı Durumlar Nelerdir?

  • 1 606
  • 2
  • 25-09-2021, 17:43
Kaskonun Zararı Karşılamadığı Durumlar Nelerdir?

Araç sahibi olunurken zorunlu sigortalar olduğu gibi zorunlu olmayıp araç için yapılması önemli olan bir sigorta olarak kasko yapılabilir. Trafik sigortası yaptırdığınızda, kaza meydana geldiğinde ve kazada kusurlu taraf siz iseniz sigorta yalnızca karşı tarafının hasarını karşılarken sizin hasarınızı karşılamıyor.

Ancak, kendinizi güvence altına almak için kasko yaptırmanız yalnızca sizin hasarınızı karşılar. Bu açıdan kasko yaptırmanın önemi tüm sürücüler tarafından bilinmelidir. Ancak kaskonun karşılamadığı zararlar da vardır ve bu yazıda bu konuda detaylı bilgiler sunulacak ve kaskonun olumlu ve olumsuz yanları açıklanacaktır.

Kaskonun Önemli Yanları

Kasko sigortası yaptırabilmek için aracın 0-10 yıl arasında olması gereklidir. Bunun sebebinin 10 yılı aşmış araçların parçalarının bulunmasının zor olması ve sigorta şirketlerinin bunu karşılamakta zorlanmasıdır. Kasko sigortası yaptırırken şirketler tarafından farklı teminatlar sunulur ancak bazı teminatlar bütün şirketler tarafından ortak olarak belirlenir. Bunlar arasında, yanma, çalınma gibi seçenekler mevcuttur. 

Bazı özel durumlar ise şirketlere göre değişiklik gösterebilir. Aracın tutarı kadar teminatta destek verilir. Örnek olarak araç 200.000 TL'lik bir araç ise bu miktarda bir teminat verilir ve hasar karşılanır. Sıfır araçta karşı tarafın kusurlu olması durumunda yeni bir araç temin edilerek sigorta sahibine verilebilir. Böyle bir avantaj kaskonun önemini ortaya çıkarıyor.

Kasko Sigortasının Olumsuz Yanları

Kasko sigortasının birçok olumlu yanı olabileceği gibi olumsuz olarak belirtilecek yanları da mevcuttur. 

Örnek olarak aracın ehliyeti olmayan bir kişi tarafından kullanılması halinde kaza yapılırsa oluşacak hasar, alkollü sürücü tarafından kullanılan aracın kaza yapması halinde, terör ya da çatışma bölgesinde oluşan hasarlar, aracın bakımı ve onarımında olan gecikmeler ve bu sebeple oluşan hasarlar, araç arızalandığında çekici tarafından çekildiğinde ve bu sebeple oluşan hasarlar, bilerek ve isteyerek yapılan kazalar, taşıma sınırının üzerinde taşınan yük ve yolcuların taşındığı durumlarda yapılan kazalarda hasar ödemesi yapılmıyor. 

Kasko şirketi sizin dış etkenlerden görebileceğiniz teminatları oluşturur ve bu sıralanan hususlar sürücünün kesin kusurlu olduğu hallerde ödeme yapılmıyor. Sigorta şirketi bu ödemeleri kendilerine güvence altına amacı taşıdıkları için yapmıyorlar.

Kasko ile Trafik Sigortası Arasındaki Farklar

Trafik sigortası zorunludur ve kanun gereği her araç trafik sigortası yatırmak zorundadır ve aracın yaşı, modeline bağlı olmadan sigorta yapılırken, kasko sigortası isteğe bağlı bir sigorta türüdür ve kasko 10 yaş üzeri araçlara yapılmıyor. Trafik sigortası ile kasko sigortası aynı değildir çünkü trafik sigortası karşı tarafın hasarını karşılarken kasko sigortası yalnızca sigorta sahibinin aracının hasarını karşılar.

Örnek olarak A modeli olan bir araç kasko sigortasına sahip olsun ve bu araç kaza yaptığında kusurlu kendisi olsun. Trafik sigortası sayesinde B model aracın hasarı karşılanırken A model aracın hasarı kasko sigortası tarafından karşılanır.

Hi, do you know that http://GetABusinessFunded.com can help your business get funding for $2,000 - $350K Without high credit or collateral. Find Out how much you can get by clicking here: http://GetABusinessFunded.com Requirements include your company being established for at least a year and with current gross revenue of at least 180K. Eligibility and funding can be completed in as fast as 48hrs. Terms are personalized for each business so I suggest applying to find out exactly how much you can get on various terms. This is a completely free service from a qualified funder and the approval will be based on the annual revenue of your business. These funds are completely Non-Restrictive, allowing you to spend the full amount in any way you require including business debt consolidation, hiring, marketing, or Absolutely Any Other expense. If you need fast and easy business funding take a look at these programs now as there is limited availability: http://GetABusinessFunded.com Have a good day, The Get A Business Funded Team unsubscribe/remove - http://GetABusinessFunded.com/r.php?url=etasit.com&id=227
Quicker and Easier than the SBA, http://SmallBusinessesFundedFast.site can get your business a loan for $2K-350,000 With low-credit and without collateral. Use our short form to See exactly how much you can get, No-Cost: http://SmallBusinessesFundedFast.site If you've been in business for at least 1 year you are already pre-qualified. Our Quick service means funding can be completed within 48hrs. Terms are personalized for each business so I suggest applying to find out exactly how much y This is a free service from a qualified lender and the approval will be based on the annual revenue of your business. Funds have no Restrictions, allowing you to use the full amount in any way including bills, taxes, hiring, marketing, expansion, or Absolutely Any Other expense. There are limited SBA and private funds available so please apply now if interested, Click Here: http://SmallBusinessesFundedFast.site Have a great day, The Small Businesses Funded Fast Team remove here - http://SmallBusinessesFundedFast.site/r.php?url=etasit.com&id=236
Kodu Güncelle