Galeriden araba almanın avantajları ve dezavantajları

 • 255
 • 0
 • 9-03-2022, 02:14
Galeriden araba almanın avantajları ve dezavantajları

Galeriden araba almak ülkemizde ki herkesin iki farklı kutup noktasına ayrıldığı konulardan birisidir. Kimilerine göre galeriden araba almak karşınızda her zaman muhatap alabileceğiniz birileri olması nedeniyle mantıklıyken, kimilerine göre işin içinde çok fazla çakallık olmasından dolayı riskli olarak görülmektedir.

Galeri işletenler al-sat yaparak sermayeleri ile para kazanmak için çalışmaktadır. Her işte olduğu gibi bu işte de öncelikle güven ortamının sağlanması gerekmektedir. Eğer bu ortam sağlanmazsa büyük bir sorun ile karşılaşılmak kaçınılmaz olacaktır. Aslına bakarsanız galericilerden araba almak kime gittiğiniz ile eş oranlı olarak farklılık göstermektedir.

Galeriden Araba Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Galeriden araba alırken de sahibinden araba alırken de dikkat etmeniz gereken noktalar aynıdır diyebiliriz. Sonuçta mekanik aksama sahip ve sürekli kullanılan bir araç alıyorsunuz. Her türlü sorunla yüzleşme ihtimalinizi göz önünde alarak kontrollerinizi yaparak adım atmanızda fayda var diyebiliriz. Maddeler halinde dikkat edilmesi gereken noktaları anlatmaya çalışalım.

 • Gideceğiniz galericinin ne zamandır bu işi yaptığına dikkat etmelisiniz. Yeni açılan ve ne zamandır bu işi yaptığı belli olmayanlar dolandırıcı ihtimali olanlardır. Etrafınızda tanıyanlardan bu konuda yardım almak mantıklı bir tercihtir.
 • Bu işi yapanlarla muhatap olurken, acele etmenize gerek yok işlemleri yaparken kontrollü olmalı ve kesinlikle pazarlıktan kaçınmayın. Amaçları para kazanmak olan bu insanlar fiyat konusunda piyasanın bir tık üzerinde para isteyip ardından aşağıya düşeceklerdir.
 • Hatalı araba almak istemiyorsanız sahibinden araba alır gibi ekspertiz veya oto sanayide ki ustaları tercih edebilirsiniz. Kesinlikle galericilerin tanımış olduğu insanların yanına gitmeyin, sanayiye girin bir kaporta ve motor ustasına gelişi güzel giderek aracı incelemesini isteyim. Gerekirse onlara ücret dahi ödeyin.
 • Tramer aramasını yapın, aracın geçmişini öğrenmeye çalışın bu konularda ısrarcı olun ve kesinlikle aracı kullanmadan almayın. Eğer izin vermezlerse o arabadan şüphe duymanızda fayda var.
 • Aracın satışını yapmadan şasi ve motor numarası ile ruhsatta yazan numarayı karşılaştırmanızda fayda var. Bu konuda dikkatli olmalısınız.
 • Sigorta şirketlerinden yardım almayı ihmal etmeyin. Bu şirketler araçların geçmişlerinde ne olduğu konusunda doğru kanallara ulaşılması halinde size gerekli bilgi verilecektir.
 • Yeni ve marka bir araba alıyorsanız oto ekspertiz yerine o markanın servisinden randevu alarak aracın onları incelemesini tercih edin. Sandığınız kadar yüksek bedeller sizden talep edilmeyecek ve ayrıca araç hakkında en ince detayına kadar bilgi sahibi olabileceksiniz.
 • Notere gitmeden ödeme yapmamaya dikkat edin. Noter para transferi gerçekleşti mi diye sorduğunda o işlemi yapmanızda fayda var.

Galeriden Taksitle İkinci El Araba Alınır mı?

Galeriden taksitle ikinci el araba almak mümkündür. Tabi bu karşınıza bazı durumların çıkmasına neden olacaktır. Aracın normal piyasa değerinin çok üzerinde bir ödeme yaparak senetle veya kredi kartı ile ödeme yapabileceğinizi unutmamanız gerekiyor. Bu fark banka kredisinin biraz üzerinde olacaktır. Ayrıca araca satışı engellemek için rehin koyularak devir işlemi size yapılacaktır. Senetle araba sahibinden almak çok mümkün olmadığı için bu yöntemi tercih etmek isteyenlerin tek adresleri galericiler olmaktadır.

Eğer toplu paranız yoksa ve taşıt kredisi çekemiyorsanız bu yöntemi tercih edebilirsiniz. Ancak dediğimiz gibi banka faizlerinden biraz fazla ödemeyi göz önüne almayı unutmayın.

Doğru Galeri Tercihi Nasıl Yapılmalıdır?

Galeriden araba almayı planlıyorsanız öncelikle bu işi doğru şekilde yapan insanları tercih etmeniz gerekiyor. Dediğimiz gibi her sektörde olduğu gibi bu işi yapan kötü niyetli insanlar olduğu gibi aynı zamanda işi en doğru şekilde profesyonel yapanlarda bulunmaktadır. Galerinden araba almak İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyük şehirlerde dikkatli bir şekilde yapılmalıdır.

Çünkü bu şehirlerde bir gün önce açık olan dükkan bir gün sonra kapanabilir ve hiçbir muhatap bulamayabilirsiniz. Günümüzde her şehirde oto alım satım işi yapanlar özel bir noktada toplanmaktadır. Oraya gitmeden nasıl arabayı araştırıyorsanız galeri işini yapanları da birkaç kişiye sormanızda fayda var. Gerekirse ikinci el araba alım satım sitelerinde ki hesaplarına dahi bakabilirsiniz. Orada kaç yıldır hesapları olduğunu görerek tercihinizi doğru şekilde yapmak için karar verebilirsiniz.

Galeriden Takasla Araba Almak Mantıklı mı?

Galeriden takasla araba almak kimilerine göre mantıklı kimilerine göre saçmadır. Bakıldığı zaman elinizde ki aracı bir türlü satamıyorsanız bu tercihi yapmak doğru olmaktadır. Hasarlı ve satılması zor bir arabanız varsa galeriye giderek rahatça arabanızı yenileyebilirsiniz.

Tabi bunu yaparken karşınızda ki insan sizin arabanızı olması gerekenden yüksek bir fiyat sayabilir, bu durum hoşunuza gidecektir. Ancak sizinle takasa gireceği aracıda olması gerekenin çok üzerinde bir fiyat ile takas yapacaktır. Bu durum her galeriden aynı şekilde işlemektedir. Kısacası duruma göre takas yapmak ya da yapmamak mantıklı bir seçim olmaktadır.

Galeriden Araba Alma İşlemleri

Galeriden araba alma işlemleri standart bir şekilde yapılmaktadır. Sahibinden araba alırken ya da bu şekilde araba alırken çok büyük farklılıklar olmamaktadır. Araba incelenir, ardından pazarlık edildikten sonra ruhsatla birlikte bir notere giderek satış işlemi başlatılır. Alan taraf noter ücreti ve arabanın bedelini imzadan hemen önce ödeyerek, işlemi sonlandıracaktır.

Kodu Güncelle