Arabanıza Özel Plaka Nasıl Alırsınız?

  • 1 648
  • 0
  • 25-09-2021, 16:48
Arabanıza Özel Plaka Nasıl Alırsınız?

Aracınızı kişiselleştirmek istiyorsanız bunun yollarından biri de özel plaka almaktır. Takım isimleri, parti isimler veya özel isminizi kısaltarak özel plaka alabilirsiniz.

Özel plaka almak için yerine getirmek gereken bazı şartlar vardır. Bu şartlar aşağıdaki gibidir.

Özel Plaka Almanın Şartları Nelerdir?

Aracınız varsa isterseniz özel plaka sahibi olabilirsiniz. Fakat özel plaka almak için bazı şartları yerine getirmeniz gerekmektedir.

Özel plaka alma şartları şöyledir:

Almayı istediğiniz plaka kodunun ikamet ettiğiniz yerin plaka kodu olması gerekir. Aksi halde plaka talebiniz reddedilir ve özel plaka alamazsınız. Örneğin; Ankara'da ikamet ediyorsanız 06 ile başlayan bir plaka almak zorundasınız başka bir ilin plaka kodunu alamazsınız.

Fakat ikamet edilen yerin plaka kodu olması zorunluluğu şirketler için geçerli değildir. Şirketler özel plakayı istedikleri gibi alırlar ve 5-15 bin TL vergi öderler.

Özel plaka talebinizle birlikte bağış yapmanız gerekmektedir. Bu bağış alacağınız olan özel plakaya göre değişiklik göstermektedir. Örneğin; bir futbol takımı kısaltmasını aracınıza özel plaka olarak almak istiyorsanız yüksek bağış ödersiniz. Çünkü herkes istemektedir.

Bu gibi şartları yerine getirerek özel plaka alma şartlarını taşımış ve özel plaka alma talebinde bulunmuş olursunuz. Özel plaka alırken yapmanız gereken bazı işlemler vardır.

Özel Plaka Alırken Yapılacak İşlemler

Özel plaka alırken önemli bir koşul vardır. Bu koşul aracın sıfır araç mı yoksa ikinci el araç mı olduğudur. İkinci el araçlar için özel plaka işleminde yapılması gereken işlemler farklıdır, sıfır araç alırken özel plaka talebinde bulunmak için farklı işlemler vardır. Bu işlemler şöyledir.

Sıfır araç için özel plaka işlemleri:

Araç alırken istediğiniz özel plakanın boşta olup olmadığını Emniyet Genel Müdürlüğü internet sitesi aracılığı ile öğrenmelisiniz.

İnternete yazıp boşta bulunan özel plakayı rezerve edebilirsiniz. Rezerve etmiş olduğunuz yahut emniyet müdürlükleri aracılığı ile kontrol etmiş olduğunuz özel plakayı rezerv etmeniz sonucu o plaka için belirlenmiş olan bağış miktarını ödemeniz gerekir.

Daha sonra emniyetten almış olduğunuz makbuz ile notere gidin ve orada bulunan yetkili kişiye makbuzunuzu vererek araç satışı işlemi sırasında plaka değişikliği olacağını söyleyin.

İşlemler halledildikten sonra noterden alacağınız kağıt ile Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası'na gidin orada belirtmiş olduğunuz özel plakayı bastırabilirsiniz.

Son olarak özel plakanızı aracınıza takıp kullanabilirsiniz.

İkinci el araç için özel plaka işlemleri:

Plaka sorgulama işlemini yapın, plakayı ayırtın ve emniyete özel plaka bağış tutarını ödeyin.

Notere gitmeden önce aracınızın üzerinde hali hazırda bulunan plakaları sökün.

Sökmüş olduğunuz eski plakalarınızı notere teslim edin.

Yine noterden alacağınız belge ile Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası'na giderek plakanızı yaptırabilir ve aracınıza takıp kullanabilirsiniz.

Genel olarak İzmir, Ankara ve İstanbul illerinde özel plaka çıkarma oldukça pahalıdır ve uzun sürer. Özel plaka almanın yolu yukarıda belirtmiş olduğumuz gibidir.

Kodu Güncelle