Korona Virüs Sonrası Otomobil Tasarımları Değişecek

  • 272
  • 0
  • 9-03-2022, 02:39
Korona Virüs Sonrası Otomobil Tasarımları Değişecek

Korona Virüs beklenmedik bir anda hayatımıza girdi milyonlarca insanı hasta etti, binlerce insanın ölümüne neden oldu, hala da olmaya devam ediyor. Virüs salgınının bitmesinin ardından dünya da büyük bir değişim yaşanacağı tahmin ediliyor.

Otomotiv piyasası da bu değişime ayak uydurmak için uzun süredir kapatmak zorunda oldukları üretim fabrikalarını ve satış noktalarını hazırlamaya çalışıyor. Firmalar gelecek dönemde virüs salgınlarına karşı araçları güvenli hale getirmek için tasarımsal ve teknolojik anlamda ciddi değişikliklerin yamaya çalışıyor.

Sadece yapılacak değişiklikler değil aynı zamanda bu değişimlerin lüks ve güvenlik sorunlarını bir arada hissedecek olan insanlara nasıl sunulacağı da merak edilen detaylardan birisi olarak göz önüne alınıyor.

Yapılacak Güvenlik ve Lüks Değişikler

Bu konularda açıklamalar da bulunan üst düzey yöneticiler, salgının her alanda lüks ve güvenlik üzerine olan düşünceleri, tecrübeleri kökünden bir değişime uğratacağı görüşünde hem fikir oldukları görülüyor. İnsanlar ya lüksü ya da güvenlikleri ön plana çıkaran değişimleri kabul etmeleri gerekecek.

Firmalar yapacakları bu değişikleri insanlara sunarken güvenlik noktasını çok fazla ön plana çıkaracak adımlar atacaklar. Buda firmaların büyük ihtimal sloganlarının güvenlik ve özgürlük olacağını kuvvetlendiriyor.

Bu değişimlerde inovasyon anlamında birçok çalışma da yapılıyor. Land Rover araçlarda kullanmak için yeni bir filtre sistemi geliştirdiğini duyurdu. Sistemin içinde bulunan ultraviyole ışıklar bakterilerin ve virüslerin yayılmasının önüne geçecekler.

Firmalar Tarafından Yapılması Planlanan Değişimler

Birçok firma bu dönemde daha çok gelişime odaklandığı için yeni süreçte adına normalleşme süreci verilecek olan dönemde bunların bir çoğunu görme şansımız olacak.

Mercedes otomobiller içerisinde ki hava kalitesini arttırmak çalışmalar yürüttüklerini aktarırken, bunların tam olarak ne olduğu konusunda net bir bilgi vermedi.

Tesla daha önceden duyurduğu bir özelliğinde yapılacak bir biyolojik saldırıda arabanın bundan etkilenmesinin önüne geçmek için bir sistem geliştirdiğini duyurmuştu. Bu sistem opsiyon olarak sunuluyordu. Ayrıca beklenmedik bir anda karşılaşılan tehlikeli bir durum anında aracın nöbetçi modunun aktif olacağı bir sistem de sunulduğu aktarılıyor.

Daha çok sayıda firmanın bu dönemle ilgili fikirleri, çalışmaları ve uygulamaları olduğu biliniyor. Tabi bu durumun virüs salgını sonrasında hangilerinin uygulanacağı, hangilerine insanların daha çok talep edecekleri noktasında kesin bir bilgi olmadığı da biliniyor.

Kodu Güncelle