Otomotivde Son 4 Yılın En Çok Satan Markası ve Modelleri

  • 268
  • 0
  • 9-03-2022, 02:35
Otomotivde Son 4 Yılın En Çok Satan Markası ve Modelleri

Son 4 Yılın En Çok Satan Modelleri Nelerdir?

Otomotiv piyasası son dönemde virüs etkisiyle de zor günler geçirirken normalleşme süreci içinde hazırlıklar yapmaya çalışıyor. Araçların tesliminden, ertelemeli kredi imkanları gibi çok farklı seçenek sizlere sunuluyor. Tabi bu süreci yani krizi fırsata çevirmek için o döneme hazırlıklı olmakta gerekiyor.

Sektör sıkıntılı bir süreçten geçiyor olsa da geçmişten günümüze hangi markanın daha çok sattığına bakabiliriz. Bu sayede gelecekte doğru yatırım yapılacak modeli belirlemek daha kolay olacaktır. Bu veriler size gelecekte insanların hangi tip, hangi model ve hangi değer aralığına sahip arabalar yönelimi olduğunu da gösterecektir.

4 Yıldır Kesintisiz Listede Olan Otomobiller Var

Son 4 yılın en çok modellerini sizlerle paylaşmaya başlamadan önce sizlere bu modeller hakkında bilgiler verelim. Son 2 yılın otomobil satışlarına bakıldığında bu 10 model bu satışlarının yarısını oluşturuyor. Ayrıca listede ki 10 model toplam yıllık pazarın %50’sini yani yarısını oluşturuyor.

Bu veriler son 4 yılın ilk 4 ayını kapsıyor. Yani 2017-2018-2019 ve 2020 yıllarının Ocak, Şubat, Mart ve Nisan aylarında en çok satan modeller burada listeleniyor. En çok satan araçlar değişirken, bazı araçlar listeden hiçbir zaman çıkmıyor.Resimde göreceğiniz gibi listenin ilk sırasında 2017 ve 2018 yıllarında Renault Megane yer alırken, 2019 ve 2020 yıllarında Fiat EGEA listede yer alıyor.

Fiat EGEA, Renault Megane, Honda Cıvıc, VW Passat ve Renault Clio her zaman listede yer almayı başarıyor. C1 segmenti her zaman listede ilk sırada yer alıyor. Clio, B2 segment ile birkaç kez zirveyi zorladığı görülüyor.

2018 yılında Dacia Duster, 2019 yılında Nissan QASHQAİ, Peugeot 3008 ve Duster, 2020 yılında 3008, Duster ve Tuscon modelleri SUV araç olarak listede yukarıları çıkmayı başardıkları görülüyor.

D segmentte listede her zaman yer alan Volkswagen Passat dikkat çekiyor. Yüksek fiyatına rağmen kalitesi ile insanların tercih ettiği bir model olarak dikkat çekiyor. İlk 10 içerisinde ki araçların 2017 yılından itibaren düzenli olarak pazar paylarını büyüttükleri görülüyor. 2017 yılında %36 olan payları, 2020 yılında %48 seviyesine çıktığı görülüyor.

Gelecekte SUV Araçlar Zirvede Olacak

SUV model araçların devamlı olarak yükseliş çizgisine sahip olduğu görülüyor. Firmalarda bu yönde daha uygun, daha kompakt SUV modeller yapmaya odaklanıyor. Yeni yollara çıkan her SUV ile pazar paylarını arttırmayı başarıyorlar. Ancak uzun bir süre daha C segmenti zirvede olacak gibi duruyor.

Fiat ve Renault firmaları ülkemize uygun tasarımları, motor seçenekleri ve uygun fiyatları ile bu satış rakamlarını başarma konusunda istedikleri seviyeyi koruyabilecekler gibi duruyor.

Kodu Güncelle