Sahibinden Araba Satarken Dikkat Etmeniz Gereken Detaylar

  • 247
  • 0
  • 9-03-2022, 02:23
Sahibinden Araba Satarken Dikkat Etmeniz Gereken Detaylar

Sahibinden araba satarken dikkat edilmesi gereken bazı konular var. Arabamı satayım derken dolandırılmak istemiyorsanız bunlara dikkat etmeniz site yönetimi ve Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından birlikte hazırlanan uyarılara göre hareket etmeniz gerekiyor. Bu gibi noktalarda hata yapmamak adına dikkatli olmanız canınızın sıkılmamasına yardımcı olacaktır.

Satış ilanını hazırlarken aracınızla ilgili tüm detayları paylaşmakla işe başlayabilirsiniz. Her detayı özenle hazırlayıp ilana attığınızda aracınıza olan ilgi herkesten daha fazla olacaktır. İnsanlar araç hakkında bilgi almak için değil de direkt olarak araç pazarlığı yapmak için sizi arayacaklardır. İşte tamda bu nokta da başlıyor demek doğru bir yorum olacaktır.

Sahibinden Araba Satışında Güvenlik Tavsiyeleri

Sahibinden araba satmak isteyenler araç ilanını kolayca verdikten sonra işin en zor kısmı yani aracın satışı ve aracın devir işlemlerinin yapma kısmına gelecektir. Bu noktalarda dikkat etmeniz gereken önemli noktaların neler olduğunu ve bunlarla anlatılmak istediğiniz şeyleri sizlerle paylaşmaya çalışalım.

Tanımadığınız İnsanlara Vekalet Vermeyin

Telefonla sizinle iletişime geçen bazı insanlar size gerekli güveni aşıladıktan sonra sizden normalde yapmayacağınız şeyleri isteyebilir. Bunlardan birisi de satışı başka bir yerde yapmak adına vekalet vermeniz olacaktır. Bunu kesinlikle yapmayın ve direkt olarak aracın satışını, alacak kişiye verin.

Öncelikle Satış Bedelini Alın, Sonrasında Satışı Yapın

Aracın satış işlemlerini yaparken ilk yapmanız gereken satış bedelini almak olacaktır. Noter’e gittiğinizde sözleşmeye imza atmadan önce yetkili kişi para alış verişi yaptı mı diye soracaktır. Ona doğru cevap vererek ilk olarak transferin yapılmasını bekleyin. Transfer işlemi tamamlandıktan sonra imzaları atıp satış işlemini tamamlamalısınız.

Tanımadığınız İnsanlara Hiçbir Bilgi Vermeyin

Bu tür sitelerde kötü niyetli olarak var olan çok sayıda insan olduğu biliniyor. Bu insanlardan dolayı Emniyet’e şikayette bulunmak istemiyorsanız onların sizden istediği hiçbir bilgiyi vermeyin. Aracın yanına gelene kadar insanlarla hem kendiniz hem de araçla alakalı spesifik bilgiler vermeyin. TC numarası, kredi kartı numarası, araç motor bilgileri gibi verileri onlarla paylaşmayın.

Bu tür dolandırıcılık faaliyeti yapan insanlar online araç satış sitelerini sürekli olarak kullanıyorlar. Sahibinden.com gibi siteler bu nedenle satışlarda herhangi bir sorumluluk kabul etmiyor.

Kodu Güncelle