Arabayı ekonomik kullanmanın yolları ve sağladığı avantajlar

  • 232
  • 0
  • 9-03-2022, 02:08
Arabayı ekonomik kullanmanın yolları ve sağladığı avantajlar

Günümüzde araç fiyatları hem ikinci el araba hem de sıfır araba konusunda çok yüksek rakamlara çıkmış durumdadır. Ayrıca yakıt tasarrufu yüksek yakıt fiyatları nedeniyle önemli bir konu haline gelmiştir. Ülkemizde ki yollar giderek güzelleşirken ve yüksek hıza müsait hale gelirken yüksek yakıt yüzünden insanlar bu yollarda fazla hızlı gitmeyi tercih etmiyor.

Aracınızın sigorta, muayene ve MTV ödemeleri dışında ekstra yüksek maliyetler yaşamaması için yapmanız gerekenler hakkında size bilgiler vereceğiz. Bunun için ekonomik araba kullanma yolları hakkında sizlere bilgi vererek, doğru şekilde arabanızı nasıl koyacağınızı ve dikkat etmeniz gereken noktaları öğrenmenize yardımcı olacağız.

Rölantide Çalıştırmak ve Yüksek Hız

Ülkemizde araç kullananların bilmediği bazı yanlışlar var. Bunlardan birisi araç hareket etmediği halde çalışırken yakıt tüketmediğidir. Araçlar bu durumda yani rölanti halinde çalışırken de yakıt tüketmektedir. Eğer çok uzun süre hareket edilmeyecekse aracı çalışır vaziyette bekletmemek gerekiyor.

Araçların yakıt tüketimi ekranında ortalama hızda tüketilen yakıt miktarı litre cinsinden yansımaktadır. Yüksek hıza çıkıldığında örneğin 120 km/s ve daha üzeri hızlarda araçlar yüksek miktarda yakıt tüketmektedir. Genelde tavsiye edilen ortalama hız ile ilerleyerek ideal yakıt tüketiminin yapılması olacaktır.

Aracın Düzenli Bakımlarını Yaptırmak

Aracınızın bakımları düzenli bir şekilde yaptırmak ekonomik araç kullanımına direkt olarak katkısı bulunmaktadır. Büyük hasarların önüne geçmenizi sağlarken aynı zamanda yakıt tüketimini ciddi oranda etkilemektedir. Hava filtresini yenilemek yakıt tüketimini %10 etkilerken, buji kapaklarını yenilemek %5 yakıt tüketimini etkilemektedir. Motor yağını kaliteli dahi kullanmak size %1-2 arasında bir fayda sağlayacaktır.

Planlı Yolculuklar Yapmak

Piknik yapmak, alışverişe gitmek ve gezmek için aracınızı ayrı ayrı aynı yola götürmek yakıt tüketimini arttıracaktır. Sabahtan, öğleye kadar piknik yapabilir, daha sonra görmek istediğiniz yere gidebilir ve son olarak da eve gelirken alışverişe uğrayabilirsiniz. Tüm bu aktiviteleri tek bir günde yapmak ciddi yakıt tasarrufu sağlamanıza yardımcı olacaktır.

Ayrıca planlarınızı yaparken trafiğin yoğun olduğu saatlere dikkat etmeniz gerekiyor. Bu saatlerde araç ile yolda olmak ne kadar kısa bir mesafe olsa dahi ciddi yakıt tüketimine  neden olmaktadır.

Sürüş Tarzınıza Dikkat Edin

Sürüş şekliniz yakıt tüketimini çok yakından etkilemektedir. Aracın ilk kalkış anından tutun, vites değişimlerinde doğru zamanı tercih etmek gibi detaylar sizin sürüş tarzınızı ifade etmektedir. Yüksek vites düşük hız yakıt tüketimini ciddi oranda azaltmaktadır. İlla devir saatine göre değil aracın zorlandığını hissettiğiniz vites arttırmak size fayda sağlayacaktır.

Aracınızı kesinlikle agresif bir şekilde sürmemeniz gerekiyor. Agresif sürüş tarzı yolculukta ciddi kazalara neden olabileceği gibi aynı zamanda yüksek yakıt tüketimine de neden olabilir. Bunun için araca binmeden yeterli sıvı alınmalı ve sakinleştikten sonra direksiyona geçilmelidir.

Klimayı Dikkatli Bir Şekilde Kullanın

Araçlarda klima kullanımı günümüzde sıklıkla tercih ediliyor. Ancak klimayı gereksiz kullanmak yakıt tüketimini ciddi oranda etkiliyor. Sürekli açık olarak faaliyet gösteren klima motor ciddi bir ek yük bindirmektedir. Yapılan araştırmalarda bu durumun yakıt tüketimini %8’e kadar arttırdığı tahmin edilmektedir. Eğer mümkünse sadece havalandırma sistemini kullanarak yolculuk yapmayı tercih etmeniz genelde tavsiye edilmektedir.

Lastik Seçiminin Doğru Yapılması ve Fazla Yükten Kurtulmak

Araçların lastikleri fabrikalarda özel olarak ayarlanarak çıkmaktadır. Her lastiğin belirli bir kullanım ömrü vardır. İlla kabak yani sıfır noktasına ulaşana kadar lastikleri kullanmanız gerekmiyor. Lastiği ebat özellikleri yanında havası dahi yüksek yakıt tüketimine neden olmaktadır. Buna dikkat etmeye özen göstermeli ve yolculuğa başlamadan hava basınçlarını mutlaka kontrol etmelisiniz.

Ayrıca aracınızda ki fazla yüklerden sürekli olarak kurtulmalısınız. Araçta ki 50 kilo fazla yük tüketimi %2 oranında arttırabilmektedir. O nedenle özellikle bagaj kısmında ki gereksiz yükleri indirmeyi ihmal etmemelisiniz.

Kodu Güncelle